چگونه یک گله ی بز با توان تولید بالا را مدیریت نمائیم
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰ساعت 11:37  توسط علیدختی  | 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰ساعت 11:31  توسط علیدختی  | 

شيردوشى

بيشترين مقدار شير در فاصله هفته‌هاى دوم تا دهم پس از زايش توليد مى‌شود، پس از اين مدت توليد شير سير نزولى دارد. طول دورهٔ شيروارى بستگى به ميزان خوراک بز ماده و زمان جفتگيرى دارد. معمولاً دامداران اغلب بزهاى ماده خود را در حدود ۱۲ هفته پس از زايش جفتگيرى مى‌دهند، بدين ترتيب مى‌توان در طول دو سال سه زايش انجام داد.
در گاو عمل خروج شير از غده پستانى يک واکنش غيرارادى است که تحت تأثير سيستم اعصاب و هورمون‌ها است و پس از تحريک شدن حيوان شير از غده پستانى خارج مى‌شود.. در بز براى خارج کردن شير از غده پستانى لازم نيست که حيوان را زياد تحريک کرد.
بدين جهت زمان شيردوشى تا اندازه‌اى متغير است. على‌رغم اين تغيير شخص شيردوش مى‌تواند تا اندازه‌اى در مقدار شير توليدى اثر بگذارد.
فرق ديگر بين بز و گاو از نظر شيردوشى در اين است که حجم مخزن شير که با زمان شيردوشى ارتباط دارد در بز نسبت به گاو بزرگتر است.
در گاو اگر زمان شيردوشى خيلى متغير باشد سبب مى‌شود که فشار ناشى از شير موجود در غده پستانى توليد شير کاهش يابد. وجود مخزن بزرگ شير در غده پستانى بز سبب مى‌شود که فواصل شيردوشى تأثير چندانى در مقدار شير توليدى نداشته باشد.
اگر بز روزانه سه بار دوشيده شود مقدار شير توليدى به‌مقدار قابل ملاحظه‌اى افزايش خواهد يافت، تحريک بز در موقع شيردوشى در مقايسه با ساير فاکتورها بيشتر سبب کاهش فشار خروج شير مى‌شود.
اگر بزهاى زايمان نکرده به‌طور مرتب و به‌خوبى تحريک بشوند خودبه‌خود شير توليد مى‌کنند.
عمل شيردوش در بز هم به‌وسيله دست و هم به‌وسيله ماشين انجام مى‌‌گيرد.
فرق بين گوسفند و بز

اغلب فرق بين گوسفند و بز سؤال مى‌شود، در واقع تشخيص بعضى از نژادهاى بز با گوسفند مشکل است. بيشتر فرق‌هاى گوسفند و بز قابل تشخيص نيست، مثلاً گوسفند داراى ۵۴ کروموزوم و بز ۶۰ کروموزومى است. بز اکثراً دم خود را بالا نگه مى‌دارد درصورتى‌که دم در گوسفند (اغلب گوسفندان به‌جاى دنبه دم دارند) به طرف پائين افتاده است. همه بزهاى نر و بعضى از بزهاى ماده ريش دارند. بز نر داراى خصوصيات بويائى است که با حس بويائى قوچ فرق دارد. قوچ داراى غدد ترشحى در پشت پاها است در صورتى‌که بز فاقد آن است. بز خيلى کنجکاو، دقيق، تعليم‌پذير، تندرو فرار مقاوم، بى‌قرار، ماجراجو و بى‌باک است درصورتى‌که گوسفند حيوانى آرام و ترسو است.
اگر گوسفند صداى هواپيما را که از پائين پرواز مى‌کند بشنود ترسيده و فرار مى‌کند درصورتى‌که اگز بز همان صدا را بشنود ايستاده و به هواپيما نگاه مى‌کند.
بز حيوانى سرزنده، تند و تيز، قوي، خشن و تحمل زيادى به گرما و سرماى زياد با کمترين امکانات دارد. در موقع جابجا کردن حرکات او بى‌نظم و ترتيب و وحشيانه است به تمام نقاط و جاهاى تازه سر مى‌زند و هرچيزى که براى او تازگى داشته باشد امتحان مى‌کند.
در دفاع از خود بى‌باک و دلير است و اگر به‌وسيله حيوان ديگرى مورد هجوم قرار گيرد هرچند که حيوان بزرگتر از خود باشد در جلو حيوان مى‌ايستد و حالت دفاعى به‌خود مى‌گيرد. بز به‌طور برجسته‌اى حيوان اجتماعى است، خود را به ساير حيوانات نزديک مى‌کند هرچند که متفاوت از خود او باشند.ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۰ساعت 10:31  توسط علیدختی  | 

◊ جفتگیری فصلی
   ◊ دستگاه تناسلی حیوان ماده
   ◊ دستگاه تناسلی حیوان نر
   ◊ زایش در بز
   ◊ فحل‌یابی

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۰ساعت 10:28  توسط علیدختی  | 

توليد گوشت

بزغاله‌هاى نر و يا بزغاله‌هاى ماده‌اى که کيفيت خوبى جهت استفاده در توليدمثل ندارند اگر به‌مدت چند هفته پرورش داده شوند گوشت مطلوبى توليد مى‌کنند.
گوشت بزغاله‌‌هاى جوان ۴ تا ۶ هفتگى مثل گوشت مرغ تا چهار ماهگى شبيه گوشت گوساله و بيش از چهارماهگى شبيه گوشت بره است. بزغاله‌هاى نرى که جهت توليد گوشت نگهدارى مى‌شوند جهت جلوگيرى از جفتگيرى‌هاى ناخواسته بايد در يک هفتگى اخته شوند.
امروزه تعداد زيادى بز جهت توليد گوشت در اقصى نقاط جهان پرورش داده مى‌شوند که اکثراً هم از نژادهاى اصلاح نشده‌اند.
بزغاله‌هاى نژادهاى اصلاح شده اگر به‌خوبى پرورش داده شوند گوشت زيادى توليد مى‌کنند. نژاد سانن انگليسى اگر به‌خوبى پرورش داده شود مى‌تواند روزانه تا ۲۲۰ گرم افزايش وزن داشته باشد.ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۰ساعت 10:26  توسط علیدختی  | 

بز ترکى
بز ترکى به‌طور عمده توسط ايلات و عشاير قسمت شرقى استان فارس و به‌ويژه توسط ايل‌هاى عرب پرورش داده مى‌شود. بز ترکى علاوه بر هيکل قوى داراى موهاى بسيار خشن و بدون کرک است. رنگ موها سياه و به‌ندرت سفيد يا خرمائى است. نمو مو در بز ترکى نسبتاً زياد است
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۰ساعت 10:24  توسط علیدختی  | 

احتياجات غذائى بز

اگر حيوان کاملاً بالغ باشد، آبستن يا در حال شيردهى نباشد، تنها به‌مقدار کمى غذا جهت تأمين احتياجات فيزيولوژکى او نياز دارد. احتياجات نگهدارى بعضى از نژادها مثل آنقوره چون کرک حيوان به‌طور مرتب در حال رشد است يک مقدار بيشتر است.
از خصوصيات بز اشتهاى زياد حيوان به غذا است طورى‌که روزانه در حدود ۵/۳-۵ درصد وزن زنده مى‌تواند غذاى خشک مصرف کند. اگر به دفعات غذا داده شود حيوان بيشتر از اين مقدار خواهد خورد به‌خصوص اگر غذا متنوع باشد. شکم بز نسبت به اندازهٔ بدن او در مقايسه با شکم ساير نشخوارکنندگان بزرگتر است.
بز در مقايسه با ساير نشخوارکنندگان از علوفه خشک بهتر و بيشتر استفاده مى‌کند و اگر کيفيت علوفه بهتر باشد عملکرد بز نسبت به گاو و گوسفند بيشتر است. فاکتورى که سبب افزايش عملکرد بز مى‌شود اين است که بز قسمت‌هاى با قابليت هضم بيشتر را انتخاب کرده و مى‌خورد.
فاکتورهاى متعددى نيازمندى‌هاى زير را تحت تأثير قرار مى‌دهند، مثل فعاليت، درجه حرارت محيط و در بزهاى شيرده، مقدار شير توليدى و درصد چربى آن.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۰ساعت 10:22  توسط علیدختی  | 

بزهاى ايرانى

◊ بز ترکی
   ◊ بز ماکوئی
   ◊ تالی (Tali)
   ◊ رائینی (Raini)
   ◊ عرب (Arab)
   ◊ نژاد کردی یا مرغز (Kurdi or Morghoz)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۰ساعت 10:22  توسط علیدختی  | 

پرورش بز
یکی از حیوانات نشخوار کننده با ارزش و فراوان کشور ما بز است . بزها از علوفه ٬گیاهان خشک و چوبی شده و خار و خاشاک بیابان ها تغذیه می کنند . سپس آنها را به تولیدات با ارزش برای انسان تبدیل می کنند . شیر و گوشت٬دو محصول مهم بزها هستند که همه شما با آنها آشنا هستید . گروهی از بزها ٬علاوه بر شیر و گوشت ٬ محصول دیگری هم تولید می کنند . این محصول (کرک ) است . کرک بز خصوصیت هایی دارد که آنرا ب ارزش می کند . این کرک بدن را در سرما ٬گرم نگه می دارد . همچنین الیاف و رشته های آن زیبا و ظریف هستند . به همین سبب در بافت لباس ٬بخصوص لباسهای زمستانی استفاده می شود . درنتیجه برای کشور از نظر اقتصادی ارزش خوبی دارد . قیمت کرک بز در بازارهای جهانی بسیار زیاداست . به طوری که قیمت هر گرم کرک پس از عمل آوری ٬هزار تومان است .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۰ساعت 10:7  توسط علیدختی  | 

بز يکى از قديمى‌ترين حيواناتى است که توسط افراد بشرى اهلى شده است. آثارى در دست است که نشان بز در حدود ۷۰۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح اهلى شده است. نوشته‌هاى زيادى مربوط به هزاران سال قبل به‌دست آمده است که اهميت بز را از نظر تأمين منابع شير، گوشت، کرک و پوست نشان مى‌دهند.
بز در تأمين معيشت خانوارها به‌خصوص در مناطق روستائى کشورهاى مديترانه‌اى و توسعه نيافته سهم بسيار زيادى دارد. ۵-۶ رأس بز را مى‌توان در همان مقدار مساحتى که براى يک گاو لازم است پرورش داد. دو رأس بز مى‌تواند احتياجات شير يک خانواده متوسط را در تمام طول سال فراهم کند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۰ساعت 10:7  توسط علیدختی  |